Dnes má svátek František Zítra má svátek Eliška


Yoko Ono má dnes osmdesát. Překvapilo mne to, nějak jsme si neuvědomovali, že je o tolik starší, než její životní láska John Lennon. Tuto roztodivnou rodačku z Tokia, která na sebe dodnes poutá zaslouženou i nezaslouženou pozornost, si připomínáme krátkým textem a videosnímkem o něco níže.

V úterý 19. února se dožívá padesátin britský soulový zpěvák Seal. Anglicky je to tuleň, razítko, ale i speciálně vycvičená vojenská jednotka, prý nejlepší na světě, ale to o sobě tvrdí každá armáda. Seal má ještě asi sedm dalších jmen, je nigerijsko-brazilského původu a napíše nám o něm Jana Skotalová. Ne ani o tom, že se rozešel s německou topmodelkou Heidi Klum, jako o jeho díle, jehož je Jana znalkyní a obdivovatelkou. Najdete na našich stránkách v úterý.

Josef Kobra Kučera je sice náš redaktor a souputník, ale dost často bývá objektem článků jiných autorů. Ve čtvrtek Kobra ve svém vlastním materiálu pojednává řadu věcí – mariášové partičky s dramatikem Alexem Koenigsmarkem (a Karlem Steigerwaldem), to, co dělal se slečnou Růženkou na mezi ještě dříve, než si ji vzal za ženu, i vzpomínku na Glena Millera. Svou výpověď nazval jaksi lidovecky – Třikrát a dost!

Kennedy je původně trampská přezdívka, ale její nositel si ji nakonec zvolil jako své civilní jméno. S manželkou Mývalou žijí u Dawson City na Yukonu, podíleli se na objevení pravého hrobu Eskymo Welzla, přičemž Kennedyho život ten Welzlův v lecčems připomíná. Potkal jsem ho nedávno na Brněnské přehradě (předtím na potlachu na Brdech) a Kennedy se divil, kolik už potkal známých, když vlastně v Brně vůbec nikoho nezná.  Je to už dávno – ale pamatuji si, jak Kennedy z Dawsonu k Brnu zajížděl se svým tehdy nejlepším kamarádem Dawsonem. Není to slovní hříčka, jsou za tím neuvěřitelné osudy. Miro Stojanovic alias Dawson se z Kanady přes tehdejší Československo přesunul do Austrálie. Taky příběh k neuvěření, jednou vám ho povíme.

Dokončení rozhovoru Cesta na sever, který ke zveřejnění připravil a doplnil o fotografie Honza Dobiáš, najdete na našich stránkách v sobotu.

Jsme-li už u těch neuvěřitelných příhod, řeknu vám, jak Kobra tehdy v 60. letech minulého století přijel dobýt Prahu. Rodák z Teplic se usadil v kupce sena kousek od konečné tramvaje. Každé ráno vylezl ze spacáku, navoněl se Old spice a odjel tou tramvají dobývat Prahu. Večer se zase vrátil do kupky sena, aby další den znovu jel dobývat Prahu. Když už se blížila zima a Kobra stále žil v kupce sena, nabídl mu v tramvaji tuším Vladimír Bystrov podnájem. Byl to sklep na uhlí v průjezdu dnes už zbořeného činžáku nedaleko Hrabalova automatu Svět. Kobra spával na posteli, my návštěvy na podlaze z dřevěných kostek, mezi nimiž byl uhelný prach. Přikrývali jsme se kobercem. Kokosovým, nedal se přehnout.

Před léty jsem ten příběh povídal užaslému publiku v naplněné Malostranské besedě. A připomněl, že Kobrovi se tu Prahu skutečně dobýt podařilo. Náš kamarád Josef Kobra Kučera, zkušený reklamní odborník, rozhlasový a televizní scénárista, novinář, teoretik i praktik kresleného humoru a místopředseda České unie karikaturistů, spolupředseda obnovené Haškovy Strany mírného pokroku v mezích zákona, která se stále schází, patří mezi významné postavy české kultury. Nevadí, že ministryně Hanáková o něm asi nikdy neslyšela, ona toho vůbec hodně neslyšela.

Strana mírného pokroku v mezích zákona by konečně měla vytáhnout do voleb. Je nejvyšší čas. Kdyby nic jiného, byla by aspoň jednou sranda.

Víte, ony ty neuvěřitelné osudy se nemusí prožívat jenom na Yukonu. Jde to i u nás, každý český tramp to už dávno ví. Prožívá je, někdy i v kupce sena.

Mějte se krásně!

Foto týdne

Jste náš host číslo

9158507

Melanž

 • Antihybrid v Ratajích nad Sázavou

  Přijměte srdečné pozvání na unikátní výstavu karikaturistů z celého světa nazvanou Antihybrid, jejíž vernisáž se koná v sobotu, 7. října v galerii Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou.

  Vstup je zdarma, navíc každý účastník dostane na přípitek skleničku bílého. 

  Výstava s názvem Antihybrid je kolekcí nejrůznějších pohledů karikaturistů z ces názvem Antihybrid lého světa na současnost. Soutěž vyhlásila a realizovala prešovská agentura PRERAG s podporou zemí V4. Vůdčí osobností této celosvětové akce je pan Peter Rázus z Prešova se svým kolektivem. Obesláni byli autoří doslova od Nového Zélandu po Kanadu a Aljašku proti směru otáčení zeměkoule.

  Celý článek...  
 • Lahodný šípkový likér

  Chcete letos své blízké potěšit vskutku originálním a chutným dárkem? Tak běžte k šípku a trhněte si tam! Získáte tak jednu z nejdůležitějších ingrediencí pro výrobu této tekuté nádhery. Nejenže šípkový likér krásně vypadá a je opravdu výborný, ale pomáhá i uvnitř. Šípek posiluje imunitu a pomáhá předcházet nachlazení, je bohatým zdrojem vitaminu C, silného antioxidantu karotenu, lykopenu a dalších vitaminů.

  Na cca 1 litr lahodného šípkového likéru, budete potřebovat:

  - 250 g čerstvých šípků
  - 800ml pálenky (slivovice, meruňka, hruškovice, vodky)
  - 100-150 g třtinového cukru
  - 100 ml vody
  - 2x hřebíček,
  - 1 celá skořice,
  - 1 badyán
  - jemné filtrovací plátno

  Šípky očistěte od stopky a okvětí. Přepulte je, nemusíte je zbavovat semínek tak, jako se to dělá třeba při výrobě džemu. Vsypte je do velké zavařovačky. Zalijte pálenkou a přidejte koření. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě v temnu.

  Po 3 týdnech macerace směs přelijte přes plátýnko. Šípky vymačkejte a vyhoďte. Ponechte si čistý macerát.

  Mezitím si vyrobte sirup svařením cukru s vodou. Sirup přidejte k macerátu, ale až po jeho vychladnutí.

  Likér je hotový a díky alkoholu a cukru i dobře zakonzervovaný, pokud si ho necháte, vydrží roky a bude jen zrát k dokonalosti.

   
 • Nejsou ty ženy úžasné?

  Po 50 letech manželství jsem si jednou pozorně prohlédl svou manželku a řekl: ′′ Před 50 lety jsme měli malý byt, staré auto, spali jsme na gauči a koukali na starou černobílou televizi, ale každou noc jsem si lehl do jedné postele s krásnou 19 letou dívkou. Teď mám obrovský drahý dům, spoustu drahých aut, obrovskou postel v luxusní ložnici, širokoúhlou televizi, ale spím ve stejné posteli s 69 letou ženou. Začínám pomalu pochybovat o svém manželství.

   

  Moje žena je velmi chytrá žena. Neurazila se, ani nenadávala. Právě naopak. Navrhla mi, abych si našel 19 letou holku, a ona se pak už osobně postará o to, abych znovu žil v malém bytě, spal na proleželém gauči a sledoval černobílou televizi.

   

  No, nejsou ty ženy úžasné? Opravdu vědí, jak vyřešit všechny problémy svých manželů!"

  Robert De Niro

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz