Dnes má svátek František Zítra má svátek Eliška

Ehecatl Aztec Dancers

V Denveru proběhla už 32. výstava indiánské tvořivosti a umění. Jel jsem se podívat až v neděli, to byl poslední den výstavy. Vystaveny – a ovšem i na prodej – byly nádherné exponáty, které vyrobily nejen ruce indiánů, ale i ruce a představivost umělců jiných etnik. Návštěvníků přišlo dost, ale podle názorů vystavujících umělců se příliž nekupovalo. Někdo tvrdil, že ekonomika stále pokulhává, a že lidi nemají zbytečné peníze na zakoupení krásných, ale jinak pro život málo důležitých věcí, včetně šperků. Nutno dodat, že ani ceny výrobků nepřispívají k zakoupení a k utrácení. Jsou vysoké a někdy i značně předražené. A tak lidičky procházejí uličkami, koukají a obdivují. Obdivovat se opravdu musí a je co. Ovšem stane se, že se i koupí. Ať to stojí, co to stojí.

Zastavil jsem se u řezníka, který jaksi do celé indiánské výstavy rozhodně nezapadal. Slovo dalo slovo a zjistil jsem, že dotyčný řezník pochází z Rakouska a prodává skotské salmony. Tedy vyuzené lososy, které rybáři ulovili ve Skotsku. Dával všem okolo ochutnat a chuť salmonů byla vynikající. Koupil jsem a bude dobrá večeře. A zdravá k tomu.

Bizonní lebka kmene Shawnee

Fotograf Andy a jeho fotka Pueblo Taos, NM

Fotil jsem všechno, co se mi zdálo zajímavé. I toho řezníka, který mluvil plynulou němčinou, kromě angličtiny. Narazil jsem na Andreweho, potomka indiánského kmene Shawnee, který mi slíbil vyrobit indiánskou přezku na opasek a vysvětlil mi jejich styl podávání ruky. Já mu totiž zalomil palec s vysvětlením, kdo tak činí. Vzájemné potřepání ruky indiánů Shawnee vyjadřovalo nejen přátelství, ale přesvědčení se, že dotyčný nemá v rukávu nůž. Oni se totiž navzájem uchopí za předloktí, takže mají možnost se přesvědčit, co je, anebo není v rukávu skryté.

Volání tam-tamu mě přivedlo do haly, kde tančili Aztékové. Jejich taneční soubor nesl název Ehecatl Aztec Dancers. Všiml jsem si i velkého hudebního pultu, za kterým seděl technik a míchal zvuk. Pokrok je prostě pokrok! Jen ten buben duněl stejně.

Indiánské píšťaly

Navaho Ken se svou Losí harfou

Umělci vystavovali fotografie, indiánské flétny, mozaiku, umělecké plechové výtvory, šperky, kožené výrobky a nože. Ve stánku u Kena, který je potomkem indiánů z kmene Navaho, jsem se zdržel delší dobu. Vystavoval zajímavý hudební nástroj. Byly to struny harfy, které byly nataženy mezi paroží losa a jelena. Nedovolil mi zmáčknout spoušť, až později souhlasil s mým návrhem udělat fotku i snimi. Tedy s ním a s pomocnicí. Ta harfa slouží jako duševní lék a uspokojení (medicine instrument). Skutečná hudba se z ní nevyloudí. Indiánský kmen Navaho osídluje největší území rezervace ve Spojených státech.

Indiánská tržní výstava se dnes stala již historií. Vstupné bylo dvanáct dolarů a důchodci platili deset. Doufám, že se příští rok znovu uskuteční a že se bude i víc prodávat a tržit.

Slečna Michele s Apačem Geronimo

Nakonec camrátka

Jen tak mimochodem. Dnes (21. ledna 2013) je inaugurační den. Tedy uvedení prezidenta Baracka Obamy do funkce, do dalšího čtyřletého období.

Foto týdne

Jste náš host číslo

9158581

Melanž

 • Antihybrid v Ratajích nad Sázavou

  Přijměte srdečné pozvání na unikátní výstavu karikaturistů z celého světa nazvanou Antihybrid, jejíž vernisáž se koná v sobotu, 7. října v galerii Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou.

  Vstup je zdarma, navíc každý účastník dostane na přípitek skleničku bílého. 

  Výstava s názvem Antihybrid je kolekcí nejrůznějších pohledů karikaturistů z ces názvem Antihybrid lého světa na současnost. Soutěž vyhlásila a realizovala prešovská agentura PRERAG s podporou zemí V4. Vůdčí osobností této celosvětové akce je pan Peter Rázus z Prešova se svým kolektivem. Obesláni byli autoří doslova od Nového Zélandu po Kanadu a Aljašku proti směru otáčení zeměkoule.

  Celý článek...  
 • Lahodný šípkový likér

  Chcete letos své blízké potěšit vskutku originálním a chutným dárkem? Tak běžte k šípku a trhněte si tam! Získáte tak jednu z nejdůležitějších ingrediencí pro výrobu této tekuté nádhery. Nejenže šípkový likér krásně vypadá a je opravdu výborný, ale pomáhá i uvnitř. Šípek posiluje imunitu a pomáhá předcházet nachlazení, je bohatým zdrojem vitaminu C, silného antioxidantu karotenu, lykopenu a dalších vitaminů.

  Na cca 1 litr lahodného šípkového likéru, budete potřebovat:

  - 250 g čerstvých šípků
  - 800ml pálenky (slivovice, meruňka, hruškovice, vodky)
  - 100-150 g třtinového cukru
  - 100 ml vody
  - 2x hřebíček,
  - 1 celá skořice,
  - 1 badyán
  - jemné filtrovací plátno

  Šípky očistěte od stopky a okvětí. Přepulte je, nemusíte je zbavovat semínek tak, jako se to dělá třeba při výrobě džemu. Vsypte je do velké zavařovačky. Zalijte pálenkou a přidejte koření. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě v temnu.

  Po 3 týdnech macerace směs přelijte přes plátýnko. Šípky vymačkejte a vyhoďte. Ponechte si čistý macerát.

  Mezitím si vyrobte sirup svařením cukru s vodou. Sirup přidejte k macerátu, ale až po jeho vychladnutí.

  Likér je hotový a díky alkoholu a cukru i dobře zakonzervovaný, pokud si ho necháte, vydrží roky a bude jen zrát k dokonalosti.

   
 • Nejsou ty ženy úžasné?

  Po 50 letech manželství jsem si jednou pozorně prohlédl svou manželku a řekl: ′′ Před 50 lety jsme měli malý byt, staré auto, spali jsme na gauči a koukali na starou černobílou televizi, ale každou noc jsem si lehl do jedné postele s krásnou 19 letou dívkou. Teď mám obrovský drahý dům, spoustu drahých aut, obrovskou postel v luxusní ložnici, širokoúhlou televizi, ale spím ve stejné posteli s 69 letou ženou. Začínám pomalu pochybovat o svém manželství.

   

  Moje žena je velmi chytrá žena. Neurazila se, ani nenadávala. Právě naopak. Navrhla mi, abych si našel 19 letou holku, a ona se pak už osobně postará o to, abych znovu žil v malém bytě, spal na proleželém gauči a sledoval černobílou televizi.

   

  No, nejsou ty ženy úžasné? Opravdu vědí, jak vyřešit všechny problémy svých manželů!"

  Robert De Niro

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz