Dnes má svátek František Zítra má svátek Eliška


Na snímku Ivan Mládek při koncertu Karel na Hrad na pražském nám. Jiřího z Poděbrad

Na mnoha místech republiky proběhly koncerty pro slušného prezidenta, pro Karla Schwarzenberga. O pražské klubové noci, podpoře umělců a významných osobností bude v úterý referovat František Heřman. Všimli jste si, jak přituhuje? Jak jednotlivá média dávají najevo názor a zájmy svých vydavatelů, ale i respekt k inzerentům, neboť média žijí z inzercí, tržby nebo poplatky od čtenářů a diváků je neuživí. Těmito volbami poprvé netajeně hýbou peníze. V anglosaském světě je běžné, že média vyjadřují svůj názor a před volbami se postaví za svého kandidáta, za svou stranu. U nás to zatím obvyklé nebylo, spadlo to s nebe, a jako vždy – chybí tomu nadhled a noblesa.

Všudypřítomná novinářka a spisovatelka Hanka Hosnedlová našla na Šumavě bývalého řidiče armádního generála Čepičky. JUDr. Alexej Čepička byl zeť Klementa Gottwalda, zřejmě nezištně si vzal za ženu nehezkou dceru komunistovu a po XX. sjezdu KSSS byl odvolán z funkce ministra národní obrany a pak vyloučen ze strany. Čepička je jeden ze symbolu pokleslého barbarství 50. let, tichý hrdina Černých baronů i Tankového praporu. Je zařazen a jeho role utříděna. A náhle přichází Hanka s pozoruhodným svědectvím, které Čepičku ukazuje jako jemného, vzdělaného a vnímavého muže. Pod titulkem Řidič ze Šumavy: Jezdili jsme za Čepičky najdete ve středu 23. ledna.

Josef Kobra Kučera oslavil vlastní narozeniny vlastní výstavou, obnovením tradice Salonů kresleného humoru v interiéru staroměstské restaurace U sedmi konšelů. Pak večer tiše usedl s lahvemi, jež dostal darem, a se vzpomínkou na čínského básníka Li-Po je všechny vypil. Ještě snad nad ránem napsal roztomilý text Mezinárodní den opilců. Chce návrh na takový internacionální svátek postoupit do Bruselu. A v pátek přineseme výsledky pozoruhodného průzkumu ve slavných amerických Foggy Mountains.

Jsou volby. Vyjádření svobodné vůle každého z nás. Vyjádření zmanipulování našich myslí. Svět se rozdvojil, i přátelé se přestávají zdravit. Jiřina Bohdalová trochu osamoceně podporuje Miloše Zemana, řada osobností zase Karla Schwarzenberga. Ani jeden kandidát není bez kazu, ale jako rozumní hospodáři ve své zemi bychom měli volit menší zlo. Po Václavu Klausovi nemůže přijít Miloš Zeman, posunulo by nás to na politické mapě někam k Bělorusku. Ostatně všimněte si – Václav Klaus už podruhé podpořil Miloše Zemana. Myslíte si, že končící prezident by opravdu odešel z veřejného života? Vy si myslíte, že by pro něho Miloš Zeman nenašel vhodné uplatnění blízké opoziční smlouvě, jež stála na začátku morálního marastu v této zemi? Opravdu si myslíte, že anonymní Zemanovu kampaň nefinancují ruské zájmové kruhy?

Máte-li děti, nechcete-li se stydět za svou zemi, nechcete-li být považováni za člena národa divných, hloupých a mongoloidních lidí, nemáte volbu. Nemáme volbu, ani vy, ani já. Za dlouhá desetiletí nebyla tato země na tak významném rozcestí. Protože ty ztracené naděje z Listopadu, ty se nám přece musí vrátit!

Volím Karla. Prý ho volí hlavně mladí lidé. Tak buďte ještě dlouho mladí!


 

Foto týdne

Jste náš host číslo

9158540

Melanž

 • Antihybrid v Ratajích nad Sázavou

  Přijměte srdečné pozvání na unikátní výstavu karikaturistů z celého světa nazvanou Antihybrid, jejíž vernisáž se koná v sobotu, 7. října v galerii Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou.

  Vstup je zdarma, navíc každý účastník dostane na přípitek skleničku bílého. 

  Výstava s názvem Antihybrid je kolekcí nejrůznějších pohledů karikaturistů z ces názvem Antihybrid lého světa na současnost. Soutěž vyhlásila a realizovala prešovská agentura PRERAG s podporou zemí V4. Vůdčí osobností této celosvětové akce je pan Peter Rázus z Prešova se svým kolektivem. Obesláni byli autoří doslova od Nového Zélandu po Kanadu a Aljašku proti směru otáčení zeměkoule.

  Celý článek...  
 • Lahodný šípkový likér

  Chcete letos své blízké potěšit vskutku originálním a chutným dárkem? Tak běžte k šípku a trhněte si tam! Získáte tak jednu z nejdůležitějších ingrediencí pro výrobu této tekuté nádhery. Nejenže šípkový likér krásně vypadá a je opravdu výborný, ale pomáhá i uvnitř. Šípek posiluje imunitu a pomáhá předcházet nachlazení, je bohatým zdrojem vitaminu C, silného antioxidantu karotenu, lykopenu a dalších vitaminů.

  Na cca 1 litr lahodného šípkového likéru, budete potřebovat:

  - 250 g čerstvých šípků
  - 800ml pálenky (slivovice, meruňka, hruškovice, vodky)
  - 100-150 g třtinového cukru
  - 100 ml vody
  - 2x hřebíček,
  - 1 celá skořice,
  - 1 badyán
  - jemné filtrovací plátno

  Šípky očistěte od stopky a okvětí. Přepulte je, nemusíte je zbavovat semínek tak, jako se to dělá třeba při výrobě džemu. Vsypte je do velké zavařovačky. Zalijte pálenkou a přidejte koření. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě v temnu.

  Po 3 týdnech macerace směs přelijte přes plátýnko. Šípky vymačkejte a vyhoďte. Ponechte si čistý macerát.

  Mezitím si vyrobte sirup svařením cukru s vodou. Sirup přidejte k macerátu, ale až po jeho vychladnutí.

  Likér je hotový a díky alkoholu a cukru i dobře zakonzervovaný, pokud si ho necháte, vydrží roky a bude jen zrát k dokonalosti.

   
 • Nejsou ty ženy úžasné?

  Po 50 letech manželství jsem si jednou pozorně prohlédl svou manželku a řekl: ′′ Před 50 lety jsme měli malý byt, staré auto, spali jsme na gauči a koukali na starou černobílou televizi, ale každou noc jsem si lehl do jedné postele s krásnou 19 letou dívkou. Teď mám obrovský drahý dům, spoustu drahých aut, obrovskou postel v luxusní ložnici, širokoúhlou televizi, ale spím ve stejné posteli s 69 letou ženou. Začínám pomalu pochybovat o svém manželství.

   

  Moje žena je velmi chytrá žena. Neurazila se, ani nenadávala. Právě naopak. Navrhla mi, abych si našel 19 letou holku, a ona se pak už osobně postará o to, abych znovu žil v malém bytě, spal na proleželém gauči a sledoval černobílou televizi.

   

  No, nejsou ty ženy úžasné? Opravdu vědí, jak vyřešit všechny problémy svých manželů!"

  Robert De Niro

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz