Dnes má svátek František Zítra má svátek Eliška


Dostali jsme mnoho blahopřání a děkujeme za ně. Dostali jsme mnoho novoročenek od trampských osad. Zabývali jsme se myšlenkou je všechny publikovat, ale bylo by to na další časopis. Jmenujme alespoň některé – Ztracenka, Paběrky, brněnští Rowers, Windy Bill a jeho Poslední příležitost, Trampské muzeum z Horního Jelení, francouzský legionář Ricci Nemčok, australský Miro Stojanovic- Dawson a desítky dalších… Tři králové nám do duší zase napsali své K+M+B. Jako každý rok, jako léta předtím.

Pětasedmdesáti let se dožívá živel a geniální slovenský hokejista Jožo Golonka. My v českých zemích jsme ho zase tak moc rádi neměli, jedině když hrál za nároďák. Když hrál proti Sovětům. Vzpomenete si na jeho úžasný gól na MS v hokeji v roce 1969 ve Stockholmu? Honza Dobiáš tam byl a asi se s námi o ten zážitek podělí. Joža (golonka je polsky vepřové koleno a se zelím ho jídám na polské straně Tater) si připomeneme i Fotografií týdne.

Jedinečná českobudějovická folková skupina Minnesengři byla v sedmdesátých letech na vrcholu. Nemyslím se, že by jejich příklon k jihočeskému folkóru nějak zvlášť souvisel s normalizací. Ve své době jsem v mladé historii českého folku uváděl v médiích Minnesengry jako příklad obdivuhodně nalézající cesty – od Žalmanových trampských naivit přes neuvěřitelně inspirativní vnos zámořského folku do českého prostředí  až po objevení jihočeské písně, které ti chlapci velice rozuměli. Ta cesta pak šla dál, především Žalman kráčel dál svou cestou. Geniální aranžér, muzikant, doktor obojí kytary Pavel Anděl Pokorný nadlouho zůstal sám, bez kongeniálních souputníků, stále ale pilně pracující až do své tragické smrti za volantem.

Čtvrtý díl Ságy Minnesengrů, které ještě s Andělem začala připravovat (a dokončila se Žalmanem a Evou Zichovou) Hanka Hosnedlová, přineseme ve středu 9. ledna.

Den předtím jsme předřadili Poslední den Mayů v americkém Coloradu z pera a hlavně objektivu Jerryho Pupála Vecky. Jak píše, byl to zvláštní den, i zvěř se chovala jinak. Dočtete se v úterý osmého.

Talent Leonarda Cohena, krásného židovského introverta, miláčka žena a publika, si připomeneme v článku Ivana Kotta v pátek 11. ledna. V podivné souhře náhod měli jeho fanoušci veliké štěstí – Cohen se vrátil ke koncertní činnosti poté, co ho přítel jeho dcery upozornil na jisté podezření –důvěřivý génius nechal volné dispoziční právo ke svým účtům své manažerce. Ta ztráta milionů dolarů prodloužila umělcův tvůrčí život. Asi to tak mělo být, asi je to nakonec dobře.

V sobotu se podíváme, Co přivál vítr z krajiny romantiků. Podíváme se na povánoční mumraj na Brněnské přehradě, na vánoční oheň Paběrků na Brdech (tentokrát měli vyhráno, nemrzlo moc) na setkávání zahraničního Příboje s kamarády, kteří zůstali doma a ještě jistě jinam.

Čekali jsme v mrazivém moravském večeru v Žebětíně na autobus a kolem pobíhaly jurodivé děti mladých rodičů. „Jestli toho okamžitě nenecháš a budeš zlobit, pojedeme hned ráno do Kladna“, zvolala rozčilená maminka. Musela to být strašlivá hrozba, holčička okamžitě přestala. Měl bych se na to zeptat Mikiho Ryvoly, ten bydlí na Kladně celý život. Asi si už, chudák, zvykl.

Mějte se krásně a neposílejte děti na Kladno, musí to být strašlivé!

Foto týdne

Jste náš host číslo

9158496

Melanž

 • Antihybrid v Ratajích nad Sázavou

  Přijměte srdečné pozvání na unikátní výstavu karikaturistů z celého světa nazvanou Antihybrid, jejíž vernisáž se koná v sobotu, 7. října v galerii Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou.

  Vstup je zdarma, navíc každý účastník dostane na přípitek skleničku bílého. 

  Výstava s názvem Antihybrid je kolekcí nejrůznějších pohledů karikaturistů z ces názvem Antihybrid lého světa na současnost. Soutěž vyhlásila a realizovala prešovská agentura PRERAG s podporou zemí V4. Vůdčí osobností této celosvětové akce je pan Peter Rázus z Prešova se svým kolektivem. Obesláni byli autoří doslova od Nového Zélandu po Kanadu a Aljašku proti směru otáčení zeměkoule.

  Celý článek...  
 • Lahodný šípkový likér

  Chcete letos své blízké potěšit vskutku originálním a chutným dárkem? Tak běžte k šípku a trhněte si tam! Získáte tak jednu z nejdůležitějších ingrediencí pro výrobu této tekuté nádhery. Nejenže šípkový likér krásně vypadá a je opravdu výborný, ale pomáhá i uvnitř. Šípek posiluje imunitu a pomáhá předcházet nachlazení, je bohatým zdrojem vitaminu C, silného antioxidantu karotenu, lykopenu a dalších vitaminů.

  Na cca 1 litr lahodného šípkového likéru, budete potřebovat:

  - 250 g čerstvých šípků
  - 800ml pálenky (slivovice, meruňka, hruškovice, vodky)
  - 100-150 g třtinového cukru
  - 100 ml vody
  - 2x hřebíček,
  - 1 celá skořice,
  - 1 badyán
  - jemné filtrovací plátno

  Šípky očistěte od stopky a okvětí. Přepulte je, nemusíte je zbavovat semínek tak, jako se to dělá třeba při výrobě džemu. Vsypte je do velké zavařovačky. Zalijte pálenkou a přidejte koření. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě v temnu.

  Po 3 týdnech macerace směs přelijte přes plátýnko. Šípky vymačkejte a vyhoďte. Ponechte si čistý macerát.

  Mezitím si vyrobte sirup svařením cukru s vodou. Sirup přidejte k macerátu, ale až po jeho vychladnutí.

  Likér je hotový a díky alkoholu a cukru i dobře zakonzervovaný, pokud si ho necháte, vydrží roky a bude jen zrát k dokonalosti.

   
 • Nejsou ty ženy úžasné?

  Po 50 letech manželství jsem si jednou pozorně prohlédl svou manželku a řekl: ′′ Před 50 lety jsme měli malý byt, staré auto, spali jsme na gauči a koukali na starou černobílou televizi, ale každou noc jsem si lehl do jedné postele s krásnou 19 letou dívkou. Teď mám obrovský drahý dům, spoustu drahých aut, obrovskou postel v luxusní ložnici, širokoúhlou televizi, ale spím ve stejné posteli s 69 letou ženou. Začínám pomalu pochybovat o svém manželství.

   

  Moje žena je velmi chytrá žena. Neurazila se, ani nenadávala. Právě naopak. Navrhla mi, abych si našel 19 letou holku, a ona se pak už osobně postará o to, abych znovu žil v malém bytě, spal na proleželém gauči a sledoval černobílou televizi.

   

  No, nejsou ty ženy úžasné? Opravdu vědí, jak vyřešit všechny problémy svých manželů!"

  Robert De Niro

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz