Dnes má svátek František Zítra má svátek Eliška

Léta běží, problémů přibývá a vzpomínky na okupaci mé rodné země ze srpna 1968 se čím dál hlouběji zasouvají do paměti. Vždyť před časem výběrčí skladby fotografického měsíčníku nad snímky z roku 1968 pronesli slova: „Je to jen černobílé a smutné!“ Odmítnutí fotografií mi vůbec nevadilo, ale rezultát zamrzel ohledně nevědomosti té hrůzné události. Mně totiž tenkrát v ulicích nebylo do úsměvu a barevný film byl tehdy problémem i v ČTK.

Myslím, že to byl Winston Churchill, který se nechal slyšet, že národ, který nezná svoji historii, ji zřejmě prožije znovu. Teprve letos v srpnu došlo k výstavě fotografií z roku 1968 v Klubu Koníček, který se nachází v útrobách pražského paláce Lucerna. Útulný salonek s krbem, jehož výzdobu doplňují portréty rodiny Havlových, je dosud místem, ve kterém je původní nábytek. Již několik let se v něm každou druhou středu v měsíci uskuteční vernisáž výstavy výhradně černobílých fotografií. A ty mé snímky ze srpna 1968 jsou opravdu černobílé a smutné. Dokladují totiž zlo okupantů, kteří vstoupili do mé rodné země.

V roce 2011 jsem se 21.srpna zúčastnil pietní vzpomínky před budovou Českého rozhlasu v Praze na Vinohradské, dříve Stalinově a kdysi také Fochově třídě. Tehdejší předsedkyně parlamentu se v proslovu zmínila, o tom, že naši zemi v roce 1968 přepadlo dvě stě tisíc cizích vojáků. Nebyla to pravda – okupantů bylo půl milionu... Ano, paměť se pokracuje a později by se mohlo dokonce přihodit, že někdo bude tvrdit, že se k nám v srpnu 1968 přijeli představit Eskymáci.

Klub Koníček nabízí příjemné prostředí pro uzavřená privátní a společenská setkání. Od 8.srpna 2012 na jeho jedné stěně visí snímky z prvních hodin 21.srpna 1968. Tehdy po ranním příchodu k píchacím hodinám do zaměstnání v paláci Škoda (Charvátova a Jungmannova ulice) mi šéfkonstruktér řekl: „Vím, že pořád nosíš v tašce fotoaparát, tak vypadni do ulic!“ Tak jsem vypadl a mohu teď vydat svědectví. To aby se vědělo, že okamžitě po stisku spouště fotoaparátu se zrodí záznam minulosti.

Slova, která mi řekl jeden z okupantů, však mohu už jen zopakovat: Není prý žádný okupant. Tím by byl tehdy, kdyby mě vykopal z mé postele a lehl si do ní sám...

Černobílé fotografie jsou prý tedy smutné. Já skutečně smutným byl. To když mi okupanti vytáhli z foťáku film a navíc mi ho ještě rozbili...

František Dostál

Foto týdne

Jste náš host číslo

9158523

Melanž

 • Antihybrid v Ratajích nad Sázavou

  Přijměte srdečné pozvání na unikátní výstavu karikaturistů z celého světa nazvanou Antihybrid, jejíž vernisáž se koná v sobotu, 7. října v galerii Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou.

  Vstup je zdarma, navíc každý účastník dostane na přípitek skleničku bílého. 

  Výstava s názvem Antihybrid je kolekcí nejrůznějších pohledů karikaturistů z ces názvem Antihybrid lého světa na současnost. Soutěž vyhlásila a realizovala prešovská agentura PRERAG s podporou zemí V4. Vůdčí osobností této celosvětové akce je pan Peter Rázus z Prešova se svým kolektivem. Obesláni byli autoří doslova od Nového Zélandu po Kanadu a Aljašku proti směru otáčení zeměkoule.

  Celý článek...  
 • Lahodný šípkový likér

  Chcete letos své blízké potěšit vskutku originálním a chutným dárkem? Tak běžte k šípku a trhněte si tam! Získáte tak jednu z nejdůležitějších ingrediencí pro výrobu této tekuté nádhery. Nejenže šípkový likér krásně vypadá a je opravdu výborný, ale pomáhá i uvnitř. Šípek posiluje imunitu a pomáhá předcházet nachlazení, je bohatým zdrojem vitaminu C, silného antioxidantu karotenu, lykopenu a dalších vitaminů.

  Na cca 1 litr lahodného šípkového likéru, budete potřebovat:

  - 250 g čerstvých šípků
  - 800ml pálenky (slivovice, meruňka, hruškovice, vodky)
  - 100-150 g třtinového cukru
  - 100 ml vody
  - 2x hřebíček,
  - 1 celá skořice,
  - 1 badyán
  - jemné filtrovací plátno

  Šípky očistěte od stopky a okvětí. Přepulte je, nemusíte je zbavovat semínek tak, jako se to dělá třeba při výrobě džemu. Vsypte je do velké zavařovačky. Zalijte pálenkou a přidejte koření. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě v temnu.

  Po 3 týdnech macerace směs přelijte přes plátýnko. Šípky vymačkejte a vyhoďte. Ponechte si čistý macerát.

  Mezitím si vyrobte sirup svařením cukru s vodou. Sirup přidejte k macerátu, ale až po jeho vychladnutí.

  Likér je hotový a díky alkoholu a cukru i dobře zakonzervovaný, pokud si ho necháte, vydrží roky a bude jen zrát k dokonalosti.

   
 • Nejsou ty ženy úžasné?

  Po 50 letech manželství jsem si jednou pozorně prohlédl svou manželku a řekl: ′′ Před 50 lety jsme měli malý byt, staré auto, spali jsme na gauči a koukali na starou černobílou televizi, ale každou noc jsem si lehl do jedné postele s krásnou 19 letou dívkou. Teď mám obrovský drahý dům, spoustu drahých aut, obrovskou postel v luxusní ložnici, širokoúhlou televizi, ale spím ve stejné posteli s 69 letou ženou. Začínám pomalu pochybovat o svém manželství.

   

  Moje žena je velmi chytrá žena. Neurazila se, ani nenadávala. Právě naopak. Navrhla mi, abych si našel 19 letou holku, a ona se pak už osobně postará o to, abych znovu žil v malém bytě, spal na proleželém gauči a sledoval černobílou televizi.

   

  No, nejsou ty ženy úžasné? Opravdu vědí, jak vyřešit všechny problémy svých manželů!"

  Robert De Niro

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz