Vzkazy

 • Tramping stále žije – důkazy v Jílovém u Prahy

  Jedna z expozic Regionálního muzea v Jílovém u Prahy činí místo neopakovatelným, unikátním. Nese název Tramping stále žije!, s podtitulkem …nejen v dolním Posázaví“. Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví a dolní Posázaví je jednou z  kolébek tohoto ryze českého romantického fenoménu. Není tudíž náhodou, že muzeum se tomuto společenskému jevu věnuje a stalo se tak zcela ojedinělým turistickým cílem. Návštěvníci tu nahlédnou do historie i současnosti např. na „verandě stylového srubu s vyhlídkou na Vltavu“, mohou zalistovat trampskými časopisy, nahlédnout do interiéru trampské chaty, či na interaktivní mapě objevovat polohu trampských osad po celém Česku. Muzeu se podařilo shromáždit autentické předměty z pozůstalostí např. po známém trampském bardu Tony Linhartovi (bývalý lídr kapely Pacifik), prvorepublikovém tuláku a spisovateli Gézovi Včeličkovi, autorovi trampských šlágrů Jarkovi Mottlovi, ale i množství osadních vlajek, pamětních „placek“, „camrátek“, fotografií, výstřižků z dobového tisku, úředních listin, sportovních trofejí ze soutěží na trampských osadách, atd.

  Celý článek...  
 • Babické písničky 2023

  Přijměte srdečné pozvání do restaurace v Babicích u Rosic, kde se v místním sále za účasti milých hostů v sobotu 1. dubna 2023 od 17,55 hodin uskuteční 53. ročník Babických písniček

  Celý článek...  
 • Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Kamarádi a kamarádky, přijďte v pátek 31. 3. 2023 na Musilku v Brně- Husovicích. Od 19 hodin si zde v podání mnoha hostů můžete poslechnout písně trampského barda v pořadu Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Celý článek...  
Dnes má svátek Vilém Zítra má svátek Maxmilián

Obchod se smíšeným zbožím v St. Elmo

Reportáž našeho amerického spolupracovníka ze Skalistých hor.

St. Elmo nese hrdý název „Gost Town“, čili Město duchů, ale je to spíš obec, která hodně pamatuje a má dost bohatou historii. Obec byla založena již v roce 1887, ale zaregistrována byla až v roce 1880. Nalézá se v colorádském okrese Chaffee. Leží v srdci pohoří, které se nazývá Sawatch Mountains. Nejbližší civilizaci lze najít ve dvacet mil vzdáleném městě Buena Vista. St. Elmo – jak se zdá – je nejvíce navštěvovaným místem v řadě tazvaných “ghost towns“.

První objev zlata v této oblasti byl učiněn doktorem a jeho společníkem - zkušeným prospektorem. Tito dva kamarádi měli něco společného. Oba byli napadeni medvědem grizzly a oba nosili dlouhé vlasy. Museli tak totiž zakrýt chybějící ucho. A tak s objevem zlata a stříbra vybudovali i úzkokolejnou železnici. Odvážela se ruda a přivážely se potraviny, nářadí a dynamit. Nejvýnosnější důl byl „Mary Murphy“. Vytěžilo se zde šedesát miliónů ve zlatě.

V době největší slávy žilo v St. Elmo dva tisíce lidí. Měli tam hotel „Home Comfort Hotel“, který vlastnila rodina Starků. Byla tam rovněž telegrafní služba, pět dalších hotelů, obchod se smíšeným zbožím, radnice, salóny a taneční hala. Vydávali zde noviny a měli školu – jednotřídku. Byl tady ustaven U.S. poštovní úřad a sloužil do doby, než zemřel poštmistr. Když nastal útlum v dolování a byla zrušena vlaková doprava, St. Elmo se pomalu a jistě stávalo dědinou duchů. Proslýchá se, že s posledním vlakem odjela i veškerá populace St. Elma a už se nevrátila.

Denver Ledville & Gunnison Railroad. Lokomotiva # 199 vyjíždí z Alpine tunelu. Tunel se propadl, ale dá se k němu dojet autem a zbytek cesty došlápnout. Laskavost knihovny v Denveru.

Železnice byla zrušena v r. 1922. Společnost Denver South Park & Pacific Railroad měla i další problém. A to se sněhem. Bylo nepřekonatelnou překážkou, když napadlo hodně sněhu. Nejdokonalejší drážní stroje nestačily čistit koleje. Neměly ani dostatek sil na hory Colorada.

Nicméně v St.Elmu stále žije několik lidí. Silnice není v zimních měsících udržována, takže se nesmí zapomenout na dostatečné zásoby. Do jara bývá daleko! A zima je tuhá, se spoustou sněhu. Zavítáš-li do Colorada, tak nezapomeň na Saint Elmo. Je tam poblíž i nový kemp. A prý tam jednomu běhá i mráz po zádech, hlavně v noci - je totiž poblíž hřbitova.

Zcela vpravo je bývalý poštovní úřad.

Jednotřídka – opravená škola.

A tady se bydlí, ale opravna asi nefunguje.

Cestou k St. Elmu a první sníh.

Autor před obchodem bratří Starků v St. Elmo

 Plánuješ-li delší návštěvu, je tam sroubek k pronájmu. Minimálně na dva dny, anebo na celý týden. Horskou čtyřkolku k tomu. A hurá na Tin Pass a dolů k Taylor jezeru chytat ryby. Jsou tam pěkné kousky, a berou. Jezdíme k jezeru každý rok chytnout rybu namísto vánočního kapra. Uvidíme se tam?

Foto: Pupál a Dana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

8920254

Melanž

 • Klepač - malá retro vzpomínka z Ostravska

  Pamatujete ještě, jak na každém sidlišťu byly klepače?  To bylo, užasne zařizeni, na kerem se dalo blbnut cele dni. Klepač byl našim fejsbučkem aji mobilem dohromady. Jak bylo cosik třeba  komunykovat, šlo se na klepač. Kdo by tenkrat tušil, že za čtvrt stoleti  budu mět problem najit nejen klepač, ale dokonce aji jeho fotku!

  Kdo by to tušil, že barva na tych nadhernych kladinách  obsahovala  polychromovane bifenyly či jakesik jiné sajrajty… No a co? Koho zajimaly take cypoviny?  Však aj moja dřevěna postýlka, ve které sem jako maly synek v době ruske okupace chrapal, byla natřena barvu, kera obsahovala olovo. A jak se to fajně lizalo! Proto možna mam železne zdravi.

  Dom zme chodili včas, ani nevim, jak zme to zvladli. Kolemjduci vždycky oznamili spravny čas. Žadne mobily nebyly, takže co se dohodlo na klepaču, to muselo platit. Nebyl žadny fejsbuček, počitače, internet. Kdo se připozdil při hrani sofistykovanych her - třeba hazani nožem od frňaka tak, aby se zapichnul do země - byl ztraceny.

  Když  sem byl na zahradě, chlastal sem vodu z hadice. A když zme byli s  partyju u splavu na Opavici, chlastali zme vodu přimo a dupu utirali lopuchama s  kopřivu. Ale či by mě napadlo, že se najdu taci mamlasi, keři si budu  kupovat obyčejnu vodu schovanu do plastycke flašky plne  optymineralu?

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz