Dnes má svátek Jonáš Zítra má svátek Václav

Obchod se smíšeným zbožím v St. Elmo

Reportáž našeho amerického spolupracovníka ze Skalistých hor.

St. Elmo nese hrdý název „Gost Town“, čili Město duchů, ale je to spíš obec, která hodně pamatuje a má dost bohatou historii. Obec byla založena již v roce 1887, ale zaregistrována byla až v roce 1880. Nalézá se v colorádském okrese Chaffee. Leží v srdci pohoří, které se nazývá Sawatch Mountains. Nejbližší civilizaci lze najít ve dvacet mil vzdáleném městě Buena Vista. St. Elmo – jak se zdá – je nejvíce navštěvovaným místem v řadě tazvaných “ghost towns“.

První objev zlata v této oblasti byl učiněn doktorem a jeho společníkem - zkušeným prospektorem. Tito dva kamarádi měli něco společného. Oba byli napadeni medvědem grizzly a oba nosili dlouhé vlasy. Museli tak totiž zakrýt chybějící ucho. A tak s objevem zlata a stříbra vybudovali i úzkokolejnou železnici. Odvážela se ruda a přivážely se potraviny, nářadí a dynamit. Nejvýnosnější důl byl „Mary Murphy“. Vytěžilo se zde šedesát miliónů ve zlatě.

V době největší slávy žilo v St. Elmo dva tisíce lidí. Měli tam hotel „Home Comfort Hotel“, který vlastnila rodina Starků. Byla tam rovněž telegrafní služba, pět dalších hotelů, obchod se smíšeným zbožím, radnice, salóny a taneční hala. Vydávali zde noviny a měli školu – jednotřídku. Byl tady ustaven U.S. poštovní úřad a sloužil do doby, než zemřel poštmistr. Když nastal útlum v dolování a byla zrušena vlaková doprava, St. Elmo se pomalu a jistě stávalo dědinou duchů. Proslýchá se, že s posledním vlakem odjela i veškerá populace St. Elma a už se nevrátila.

Denver Ledville & Gunnison Railroad. Lokomotiva # 199 vyjíždí z Alpine tunelu. Tunel se propadl, ale dá se k němu dojet autem a zbytek cesty došlápnout. Laskavost knihovny v Denveru.

Železnice byla zrušena v r. 1922. Společnost Denver South Park & Pacific Railroad měla i další problém. A to se sněhem. Bylo nepřekonatelnou překážkou, když napadlo hodně sněhu. Nejdokonalejší drážní stroje nestačily čistit koleje. Neměly ani dostatek sil na hory Colorada.

Nicméně v St.Elmu stále žije několik lidí. Silnice není v zimních měsících udržována, takže se nesmí zapomenout na dostatečné zásoby. Do jara bývá daleko! A zima je tuhá, se spoustou sněhu. Zavítáš-li do Colorada, tak nezapomeň na Saint Elmo. Je tam poblíž i nový kemp. A prý tam jednomu běhá i mráz po zádech, hlavně v noci - je totiž poblíž hřbitova.

Zcela vpravo je bývalý poštovní úřad.

Jednotřídka – opravená škola.

A tady se bydlí, ale opravna asi nefunguje.

Cestou k St. Elmu a první sníh.

Autor před obchodem bratří Starků v St. Elmo

 Plánuješ-li delší návštěvu, je tam sroubek k pronájmu. Minimálně na dva dny, anebo na celý týden. Horskou čtyřkolku k tomu. A hurá na Tin Pass a dolů k Taylor jezeru chytat ryby. Jsou tam pěkné kousky, a berou. Jezdíme k jezeru každý rok chytnout rybu namísto vánočního kapra. Uvidíme se tam?

Foto: Pupál a Dana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

9143162

Melanž

 • Rataje nad Sázavou, září 2023

  Vážení a milí příznivci kulturního dění v Ratajích nad Sázavou, v tuto deštivou noc vám všem píšu, že jste zváni na zcela nedeštivou vernisáž výběru kreslířů měsíčníku SORRY s podtitulkem PRavá Demokratická Legrace, tedy zkráceně... no však víte. Výstava lehce brutálního humoru vás jistě vyléčí z vašeho příslovečného a většině vrozeného "outlocitu".

  Celý článek...  
 • Lahodný šípkový likér

  Chcete letos své blízké potěšit vskutku originálním a chutným dárkem? Tak běžte k šípku a trhněte si tam! Získáte tak jednu z nejdůležitějších ingrediencí pro výrobu této tekuté nádhery. Nejenže šípkový likér krásně vypadá a je opravdu výborný, ale pomáhá i uvnitř. Šípek posiluje imunitu a pomáhá předcházet nachlazení, je bohatým zdrojem vitaminu C, silného antioxidantu karotenu, lykopenu a dalších vitaminů.

  Na cca 1 litr lahodného šípkového likéru, budete potřebovat:

  - 250 g čerstvých šípků
  - 800ml pálenky (slivovice, meruňka, hruškovice, vodky)
  - 100-150 g třtinového cukru
  - 100 ml vody
  - 2x hřebíček,
  - 1 celá skořice,
  - 1 badyán
  - jemné filtrovací plátno

  Šípky očistěte od stopky a okvětí. Přepulte je, nemusíte je zbavovat semínek tak, jako se to dělá třeba při výrobě džemu. Vsypte je do velké zavařovačky. Zalijte pálenkou a přidejte koření. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě v temnu.

  Po 3 týdnech macerace směs přelijte přes plátýnko. Šípky vymačkejte a vyhoďte. Ponechte si čistý macerát.

  Mezitím si vyrobte sirup svařením cukru s vodou. Sirup přidejte k macerátu, ale až po jeho vychladnutí.

  Likér je hotový a díky alkoholu a cukru i dobře zakonzervovaný, pokud si ho necháte, vydrží roky a bude jen zrát k dokonalosti.

   
 • Nejsou ty ženy úžasné?

  Po 50 letech manželství jsem si jednou pozorně prohlédl svou manželku a řekl: ′′ Před 50 lety jsme měli malý byt, staré auto, spali jsme na gauči a koukali na starou černobílou televizi, ale každou noc jsem si lehl do jedné postele s krásnou 19 letou dívkou. Teď mám obrovský drahý dům, spoustu drahých aut, obrovskou postel v luxusní ložnici, širokoúhlou televizi, ale spím ve stejné posteli s 69 letou ženou. Začínám pomalu pochybovat o svém manželství.

   

  Moje žena je velmi chytrá žena. Neurazila se, ani nenadávala. Právě naopak. Navrhla mi, abych si našel 19 letou holku, a ona se pak už osobně postará o to, abych znovu žil v malém bytě, spal na proleželém gauči a sledoval černobílou televizi.

   

  No, nejsou ty ženy úžasné? Opravdu vědí, jak vyřešit všechny problémy svých manželů!"

  Robert De Niro

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz