Vzkazy

 • Konec upírů na Rusi

  Pamětníci, vzpomínáte na komunistický (jak jinak v šedesátých) časopis Svět sovětů? Remitenda tohoto plátku činila asi 95%. Dokud, na žádost jistého soudruha, nebyli povoláni pan Jiří Winter - Neprakta a pan Miloš Švandrlík, aby se pokusili s časopisem něco udělat. Udělali. Změnili název na S 36, tedy Svět sovětů 36 stránek, no SS by ani koncem šedesátých neprošlo, a na poslední straně obálky začali publikovat komiks (tehdy "kreslený seriál") Konec upírů na Rusi. Remitenda klesla k 10%. A pak přišel jednadvacátý srpen, rusáci obsadili redakci a vše, včetně originálů, spálili na dvorku. Třináct pokračování se zachovalo a na ty, ale i na mnohé další kresby vás zveme do Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou. Vernisáž výstavy je 6. 8. 2022 od 15 hodin a výstava potrvá do 31. 8. 2022. Těšíme se na vás!

  Ota Kmínek

  Celý článek...  
 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
Dnes má svátek Klára Zítra má svátek Alena

Jan Krůta na fotografii Kamila Rodingera

Novinář, básník a písňový textař Jan Krůta napsal s někdejším Zlatým slavíkem Daliborem Jandou na sto písniček, včetně jeho největších hitů. Rovněž vozil v kočárku jeho dceru Jiřinu a teď jí byl na křtu CD, ke kterému napsal text titulní písně. Dychtivý básník měl vůbec pilný týden – navštívil rovnou tři koncerty. Pod společným titulkem Tři do ucha vás v pondělí provede produkcí tria Vokobere (Vondráček, Kocman, Berka) v jehož rockovém až folkrockovém repertoáru potvrzuje šíři svého talentu zejména countryman Petr Kocman. A o Slávkovi Janouškovi Honza laskavě napsal, že je „staré dítě“, Vystudovaní kantoři a básnici si rozumějí.


Kapela Bob a Bobci pořádá každoročně benefiční koncert pro nemocné, postižené nebo jinak potřebné dítě. Tentokrát se při Bobování pro Daniela vybralo na malého Danečka 55 tis.korun. Muzikanti kolem Rendy Ježka Kříže tak činí tiše a bez televizních kamer. Talentovaný článek napsala Lenka Špinková mladší. Na jam-session už nesměla, musela domů, ale dobře se jí usínalo. Najdete na našich stránkách ve středu.

První máj, svátek všech pracujících. Na zamilované se čtyři desítky komunistických let jaksi zapomínalo, i když byli zpravidla taky pracující. Náš redaktor a souputník Josef Kobra Kučera chystá na úterý průvod od pražského Mánesa, kde je nájemcem restaurace náš přítel a hudebník Pepa Kočovský centrem města kolem Národního divadla k Novoměstské kavárně našeho přítele a muzikanta Pepy Kočovského. Kobra šel předpisově pět dní před konáním ohlásit pochod na magistrát. Pak odkráčel do některé z kaváren našeho přítele (a muzikanta) Pepy Kočovského, a od té doby už o něm zase nevíme. Mohli bychom jít na Prvního máje do té kavárny na Novoměstské radnici rovnou, ale to by nebyl Kobra.

Lilly Pavlak už je zase doma ve Švýcarsku a připravuje evropské turné svým americkým bluegrassovým kamarádům. Pobyt v Česku si prodloužila kvůli společnému koncertu dvou bluegrassových legend – brněnských Poutníků a plzeňského Copu. Fotografie od Lilky už máme, čekáme její reportáž. Lilly ví, co čem mluví – a předem říká, že to bylo úžasné.

Hanka Hosnedlová v předmluvě ke knížce Jerryho Pupála Vecky popsala, co vše udělali čeští trampové, historici a fandové ze Zábřehu na Moravě, ale i z jiných krajin světa, pro objevení a zbudování pravého hrobu polárníka a eskymáckého náčelníka Jana Eskymo Welzla v Dawson City na Yukonu. Přineseme o trampském víkendu.Jerry Vecka se vypravil do jednoho z amerických Měst duchů. Zachovalých měst s historií, z kterých odešli lidé. Tentokrát byli Pupál se ženou Danou v Saint Elmu.

Mějte se krásně, chystáme pro vás na další týden řadu zajímavých textů, které se nám tentokrát prostě nevešly. Bude vás o nich informovat Honza Dobiáš, protože vás máme rádi. Víte vůbec, kolik vás je? Jen za březen (duben ještě neskončil) osmdesát tisíc.

Foto týdne

Jste náš host číslo

8240947

Melanž

 • Letní lidé Františka Dostála

  21. července 2022 oslavil 84. narozeniny vynikající český reportážní a dokumentární fotograf František Dostál. Pro jeho dílo je typický jemný humor těžící z často absurdních setkání více nesourodých prvků na jednom obrazu.

  Jak před časem řekl František Cinger: Dostálovy snímky jsou svědectvím času, přitom se mu pořád nějak kutálejí do legrace. On totiž František Dostál má raději úsměv než pláč.

   

   

   

   

   

  Připomeňme si dílo Františka Dostála několika fotografiemi z jeho asi nejslavnějšího souboru Letní lidé, který František Dostál vytvořil mezi roky 1968–1990.

  Celý článek...  
 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz