Dnes má svátek František Zítra má svátek Eliška


Když hrál v sedmdesátých letech poprvé v Praze Johnny Cash, byla to veliká sláva. Dvakrát vyprodaná Sportovní hala na pražském Výstavišti, davy fanoušků…Country hudba už u nás byla velice rozšířená a Johnny byl jejím prorokem. Zakladatel Tamxenů Jaroslav Čvančara vzpomíná, jak snad s Pepou Blažejovským čekali na Johnnyho před halou. Pak konečně přijel obrovský bourák a z něho vystoupil muž ve stetsonu a v kovbojských botách. Zajíkavými hlasy ho chlapci oslovil anglicky. Ten kovboj se na ně divně díval a pak řekl -" já vám, kluci, vůbec nerozumím, já jsem tady od kolotočů".

Já jsem zase s fotografem Jefem Kratochvilem čekal na Johnnyho v hotelu Intercontinetal, jak bylo domluveno s jeho sólovým kytaristou, a nedočkali jsme se ani toho kolotočáře. Johnny Cash, Džejár, jak vzpomíná Míra Navara, by se dožil osmdesáti let. Přineseme ve čtvrtek.

Kdybyste si mysleli, že skvělá ska-recesistická kapela Russkaja je z Ruska, jste na omylu. Je z Rakouska, ale ruské kořeny muzikantů existují. Ostatně název je chytrá skládačka - Russ (netřeba překládat), Ska (hudební žánr), Ja (německy i rakousky Ano). Na jejich pražský koncert šli fotograf František Heřman i textař a básník Jan Krůta. Jejich společným dílem otevřeme příští týden hned v pondělí. Tentýž den nás také zaskočí další nápad ptáka Arthura. Kreslíř Radek Rakus je chodívá sdělovat do smíchovské krčmy U dělového kříže karikaturistovi Pavlu Hanákovi a hudebnímu skladateli Přemyslu Kučerovi.

Ve středu se vrátíme do roku 1970 a čtvrtého ročníku festivalu Porta v Ústí nad Labem. Tato kapitola má název Smutná Porta. Nemá to ani souvislost s tím, že festival (s jedinou vyjímkou) na dvacet let v Ústí skončil. Pod Střekovem se stala tragická nehoda muzikantů a příznivců liberecké bluegrassové skupiny Boot Hill, našich kamarádů, rodiny Kapitána Kida. Také ten rok vyšlo první číslo legendárního festivalového zpravodaje Portýr. Byla to síla - v redakci pracovali  Wabi Ryvola,  Miki Ryvola,  Kapitán Kid. A mne si vybrali jako svého vedoucího. Dojalo mne to.

Zlatokop a dobrodruh Al Packer se na jaře vrací ze zmrzlého lesa, kde se živil těly svých parťáků. Zelená se tráva, Al se vrací do civilizace. Jeho další osudy najdeme v pokračování ukázek z knihy Jerryho Pupála Vecky v pátek.

Frank Nykl z Chodova u Karlových Varů  je známá postava českého trampingu. Vydavatel zprvu tištěného, nyní internetového časopisu Stopař. Autor, literát, chytrej kluk. Na jaře roku 1990 si oblékl zelenou košili, na ni připjal šerifskou hvězdu, na opasek zavěsil zálesácký nůž, na hlavu nasadil širák. A vyrazil z nádraží v Aši pěšky se podívat do toho světa, který mu komunisti celý život odpírali. Za strašný balík (1,5 marky) si dal u stánku kávu a zase šel zpátky. Než ho zadrželo německé protiteroristické komando.S nadšením jsme tento text zařadili na pátek pod názvem Jak jsem vstoupil do Evropy.

Přibývá nám materiálů, rozšiřuje se okruh autorů, roste počet čtenářů - denně až tři a půl tisíce. Rekord je ještě o něco vyšší. Těší nás, že přibývá trampských čtenářů a autorů. Vytvořili jsme proto novou kolonku Co přivál vítr jako rovnováhu pravidelné a vyhledávané páteční rubrice Co v Táborovém ohni neshořelo. Podle potřeby se budou střídat.

To léto jsme tehdy prožili s Wabim Ryvolou společně, byl u všeho, co jsem dělal já, a já byl všude, kde byl Wabi. V půli týdne jsem taky sedl na rychlík a odjel do Prahy. V tom krátce vymezeném času jsme si řekli, co jsme měli i neměli na jazyku, dali si pár piv a já jel v noci zase zpátky do Brna. Taky jsme si hodně psali.

Přijel jsem na motorce do Proseče, vstupní brány na Slunečnou paseku. V hospodě seděl Wabi s takovou mladinkou a hezkou blondýnkou z Českých Budějovic. Nějaká Hanka Hosnedlová. Přisedl jsem si a devadesátiletý hospodský Jenda Másílko mi bez řečí natočil pivo. Bylo mi dobře, těšil jsem se na to, jak u ohýnku a pod vysočinskými hvězdami natáhneme noc, doběhneme ji, protože člověk nežije proto, aby spal, ale aby žil.

Wabi si s tím děvčetem povídal. Myslím, že ji měl trochu na háku, že ji zlobil. A pak ta mladá drzá blondýnka do mne šťouchla a povídá - "a umíš ty se tvářit taky jinak?"- "Jak to myslíš?", zeptal jsem překvapeně. -  "Vždyť ty se pořád usmíváš!"

Vážená činitelka Obce spisovatelů, básnířka, publicistka, novinářka Hanka Hosnedlová  v sobotu zavzpomíná v textu Wabiho poselství neuvadá i na tato setkávání na Slunečné pasece. Bude to sedmnáct let od Wabiho smrti. Její text doprovodí fotografie Lilly Pavlak z roku 1988, kdy se Wabi poprvé dostal za kamarády do Švýcarska. Kdy se poprvé dostal do svobodného světa.

Často na něho myslím.


Foto týdne

Jste náš host číslo

9158347

Melanž

 • Antihybrid v Ratajích nad Sázavou

  Přijměte srdečné pozvání na unikátní výstavu karikaturistů z celého světa nazvanou Antihybrid, jejíž vernisáž se koná v sobotu, 7. října v galerii Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou.

  Vstup je zdarma, navíc každý účastník dostane na přípitek skleničku bílého. 

  Výstava s názvem Antihybrid je kolekcí nejrůznějších pohledů karikaturistů z ces názvem Antihybrid lého světa na současnost. Soutěž vyhlásila a realizovala prešovská agentura PRERAG s podporou zemí V4. Vůdčí osobností této celosvětové akce je pan Peter Rázus z Prešova se svým kolektivem. Obesláni byli autoří doslova od Nového Zélandu po Kanadu a Aljašku proti směru otáčení zeměkoule.

  Celý článek...  
 • Lahodný šípkový likér

  Chcete letos své blízké potěšit vskutku originálním a chutným dárkem? Tak běžte k šípku a trhněte si tam! Získáte tak jednu z nejdůležitějších ingrediencí pro výrobu této tekuté nádhery. Nejenže šípkový likér krásně vypadá a je opravdu výborný, ale pomáhá i uvnitř. Šípek posiluje imunitu a pomáhá předcházet nachlazení, je bohatým zdrojem vitaminu C, silného antioxidantu karotenu, lykopenu a dalších vitaminů.

  Na cca 1 litr lahodného šípkového likéru, budete potřebovat:

  - 250 g čerstvých šípků
  - 800ml pálenky (slivovice, meruňka, hruškovice, vodky)
  - 100-150 g třtinového cukru
  - 100 ml vody
  - 2x hřebíček,
  - 1 celá skořice,
  - 1 badyán
  - jemné filtrovací plátno

  Šípky očistěte od stopky a okvětí. Přepulte je, nemusíte je zbavovat semínek tak, jako se to dělá třeba při výrobě džemu. Vsypte je do velké zavařovačky. Zalijte pálenkou a přidejte koření. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě v temnu.

  Po 3 týdnech macerace směs přelijte přes plátýnko. Šípky vymačkejte a vyhoďte. Ponechte si čistý macerát.

  Mezitím si vyrobte sirup svařením cukru s vodou. Sirup přidejte k macerátu, ale až po jeho vychladnutí.

  Likér je hotový a díky alkoholu a cukru i dobře zakonzervovaný, pokud si ho necháte, vydrží roky a bude jen zrát k dokonalosti.

   
 • Nejsou ty ženy úžasné?

  Po 50 letech manželství jsem si jednou pozorně prohlédl svou manželku a řekl: ′′ Před 50 lety jsme měli malý byt, staré auto, spali jsme na gauči a koukali na starou černobílou televizi, ale každou noc jsem si lehl do jedné postele s krásnou 19 letou dívkou. Teď mám obrovský drahý dům, spoustu drahých aut, obrovskou postel v luxusní ložnici, širokoúhlou televizi, ale spím ve stejné posteli s 69 letou ženou. Začínám pomalu pochybovat o svém manželství.

   

  Moje žena je velmi chytrá žena. Neurazila se, ani nenadávala. Právě naopak. Navrhla mi, abych si našel 19 letou holku, a ona se pak už osobně postará o to, abych znovu žil v malém bytě, spal na proleželém gauči a sledoval černobílou televizi.

   

  No, nejsou ty ženy úžasné? Opravdu vědí, jak vyřešit všechny problémy svých manželů!"

  Robert De Niro

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz