Dnes má svátek František Zítra má svátek Eliška


Jerry Vecka s manželkou Danou

V Coloradu žijící Čechoameričan Jerry Pupál Vecka je český tramp, muzikant a publicista. Zasloužil se mj. o objevení a zřízení hrobu Eskymo Welzla v Dawson City. O životě tohoto moravského rodáka napsal knihu plnou pochopení - Tulák Welzl z pohledu trampa. Dostanete ji i na českém trhu.  Další knihu napsal o v Americe populární, u nás neznámé postavě, jistém Alu Packerovi, prospektoru a lidojedovi. Pupál se svou ženou Danou nejen studoval materiály a archívy, ale šel po Packerových stopách. Se zvláštní empatií napsal knížku Al Packer z pohledu prospektora. Výbor z ní uspořádala Hanka Hosnedlová, která s autorem na tomto díle spolupracovala. Její text Cesta za kanibalem přineseme v pátek. První ukázku z knížky v sobotu - Al se s partou přátel vydává hledat zlato, aniž by tušili, že jdou smrti vstříc. Tato kapitola má název Al namířil do Utahu.

Třetí ročník Porty v roce 1969 v Ústí nad Labem přinesl otevřenou trampskou revoluci, souboj zastánců tradiční trampské písně  s novou generací autorů a interpretů. Tento boj, který probíhal i na stránkách novin a časopisů, osočování a napadání, nepotlačilo ani celonárodní trauma ze sovětské okupace Československa. Ještě o dva roky později v Karviné, na první Portě mimo Ústí, vystoupila delegace moravských trampů v čele s Joe Jégrem a protestovala proti tvorbě Plížáků a jistého Stanislava Wabiho Daňka. Do Ústí nad Labem v roce 1969 se podíváme v našem seriálu Porta znamená brána ve středu.

Máloco vzbudilo v poslední době takový rozruch na české folkové scéně, jako rozchod Pavla Žalmana Lohonky s dlouholetými spoluhráči Jindřiškou a Honzou Brožovými.Podle mne to byl nevyhnutelný a předvídatelný proces, ale bolí podle všeho všechny zúčastněné. Hanka Hosnedlová v článku Žalmanův nový Spol: Změna je život rekapituluje třicet let trvání této kapely, která původně vznikla jako variabilní seskupení muzikantů kolem Žalmana po jeho odchodu od Minnesengrů. Hanka získala vyjádření Žalmana a Pavlíny Jíšové. Pavlína je silná osobnost, rozhodně ne sboristka - ale v průběhu let účinkovala ve dvou Žalmanových kapelách. Dočtete se v úterý.

František Heřman navštívil pražský koncert skvělých muzikantů Black Stones Raiders - hráčů působících s Rolling Stones, Milesem Davisem a dalšími hvězdami. Františkovou reportáží otevřeme týden v pondělí. A ještě na další koncert Franta zamířil - na vystoupení dnes už legendárního tria Hop Trop, které vzniklo před léty u Kučerů v kuchyni, když Samsonovi kdosi poradil, aby zašel za Huberťákem. Přineseme ve čtvrtek.

Standa Zárybnický zvaný Houla byl trampský literát, redaktor Portýra i Poportýra, který soukromě vydával, nadaný, pracovitý a slušný člověk. Odešel dobrovolně ze života, protože nebyl spokojen se svou rolí v něm. Tehdy napsal  dopis na rozloučenou - pokud se nepletu hudebnímu kritikovi Jiřímu Černému, písničkáři Wabimu Ryvolovi… Wabi okamžitě sedl na vlak a rozjel se za Houlou. Přijel pozdě.

Na Standu Zárybnického v sobotu vzpomene Petr Náhlík - Vokoun, jeho kamarád, organizátor každoročních zimních ohňů na Brdech, věnovaných vzpomínce na Houlu. Měl by právě šedesát.

Spěchám. Pořád mám málo času a ještě tolik bych toho chtěl stihnout. Včera jsem si odskočil srovnat myšlenky do hospody U Večeřů, a přisedl si kamarád Jácha z legendárních brněnských Pavouků. Jácha měl sedmdesát a přišel mu domů poblahopřát Jura Cancák… Tak mi to povídal, a já byl jako na trní. Než do mě začal vstupovat klid. Radost z toho, že vidím Jáchu. Že mne má podle všeho rád. A pak jsem přestal spěchat. Zaměnil ten kvap za radost. No a co - editorial jsem napsal až ráno, světe zboř se.

Potkejte taky někdy svého Jáchu. Udělejte si na něho čas, je to radost. A promiňte mi to mentorování. Krásný týden!

Foto týdne

Jste náš host číslo

9158578

Melanž

 • Antihybrid v Ratajích nad Sázavou

  Přijměte srdečné pozvání na unikátní výstavu karikaturistů z celého světa nazvanou Antihybrid, jejíž vernisáž se koná v sobotu, 7. října v galerii Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou.

  Vstup je zdarma, navíc každý účastník dostane na přípitek skleničku bílého. 

  Výstava s názvem Antihybrid je kolekcí nejrůznějších pohledů karikaturistů z ces názvem Antihybrid lého světa na současnost. Soutěž vyhlásila a realizovala prešovská agentura PRERAG s podporou zemí V4. Vůdčí osobností této celosvětové akce je pan Peter Rázus z Prešova se svým kolektivem. Obesláni byli autoří doslova od Nového Zélandu po Kanadu a Aljašku proti směru otáčení zeměkoule.

  Celý článek...  
 • Lahodný šípkový likér

  Chcete letos své blízké potěšit vskutku originálním a chutným dárkem? Tak běžte k šípku a trhněte si tam! Získáte tak jednu z nejdůležitějších ingrediencí pro výrobu této tekuté nádhery. Nejenže šípkový likér krásně vypadá a je opravdu výborný, ale pomáhá i uvnitř. Šípek posiluje imunitu a pomáhá předcházet nachlazení, je bohatým zdrojem vitaminu C, silného antioxidantu karotenu, lykopenu a dalších vitaminů.

  Na cca 1 litr lahodného šípkového likéru, budete potřebovat:

  - 250 g čerstvých šípků
  - 800ml pálenky (slivovice, meruňka, hruškovice, vodky)
  - 100-150 g třtinového cukru
  - 100 ml vody
  - 2x hřebíček,
  - 1 celá skořice,
  - 1 badyán
  - jemné filtrovací plátno

  Šípky očistěte od stopky a okvětí. Přepulte je, nemusíte je zbavovat semínek tak, jako se to dělá třeba při výrobě džemu. Vsypte je do velké zavařovačky. Zalijte pálenkou a přidejte koření. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě v temnu.

  Po 3 týdnech macerace směs přelijte přes plátýnko. Šípky vymačkejte a vyhoďte. Ponechte si čistý macerát.

  Mezitím si vyrobte sirup svařením cukru s vodou. Sirup přidejte k macerátu, ale až po jeho vychladnutí.

  Likér je hotový a díky alkoholu a cukru i dobře zakonzervovaný, pokud si ho necháte, vydrží roky a bude jen zrát k dokonalosti.

   
 • Nejsou ty ženy úžasné?

  Po 50 letech manželství jsem si jednou pozorně prohlédl svou manželku a řekl: ′′ Před 50 lety jsme měli malý byt, staré auto, spali jsme na gauči a koukali na starou černobílou televizi, ale každou noc jsem si lehl do jedné postele s krásnou 19 letou dívkou. Teď mám obrovský drahý dům, spoustu drahých aut, obrovskou postel v luxusní ložnici, širokoúhlou televizi, ale spím ve stejné posteli s 69 letou ženou. Začínám pomalu pochybovat o svém manželství.

   

  Moje žena je velmi chytrá žena. Neurazila se, ani nenadávala. Právě naopak. Navrhla mi, abych si našel 19 letou holku, a ona se pak už osobně postará o to, abych znovu žil v malém bytě, spal na proleželém gauči a sledoval černobílou televizi.

   

  No, nejsou ty ženy úžasné? Opravdu vědí, jak vyřešit všechny problémy svých manželů!"

  Robert De Niro

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz