Dnes má svátek František Zítra má svátek Eliška

Stůl poroty národního finále Porty na plzeňském výstavišti. Zprava Michal Jupp Konečný, Miloslav Jakub Langer, Ivan Doležal, Jiřina Fikejzová. Za nimi zprava Fedor Skotal, neviditelná Jana Skotalová, Růženka Kobrová, Kobrův klobouček a brýle, vedle Karel Šíp a Jaroslav Uhlíř. Snímek je z roku 1981, Porta je prvním rokem v Plzni.

V osmdesátých letech minulého století začal v časopisu Gramorevue vycházet na pokračování seriál Porta znamená brána autorů Miloslava Jakuba Langera a Ivana Doležala. Zasvěcených autorů - Milda Langer byl členem štábu Porty už v 60. letech v Ústí nad Labem, Ivan Doležal se připojil začátkem 70. let.

Nepřesně se říká, že Porta byla v roce 1970 zakázána. Nebyla zakázána, jen ji nikdo nechtěl, přestože ji čeští ústřední svazáci měli v plánu činnosti. Porta navíc neztratila kontinuitu - z původního ústeckého štábu pokračovali Milda Langer, Mirek Kovářík, Wabi Ryvola, moje maličkost… A připojily se vynikající osobnosti - J.J. Kučera, M.J. Konečný, v čele festivalového časopisu Portýr na léta stanul Honza Dobiáš, na dva roky ho vystřídal Honza Krůta…Přicházejí Robert Radosta, Petr Benesch, Franta Heřman, Pavel Major Vorel, Ota Kmínek, režisér Pepíček Plšek a další a další.

Seriál v Gramorevui ukončila Langerova emigrace.do západního Německa. Po Listopadu oba autoři cyklus dovedli až do roku 1989, kdy slavná éra Porty končí, a připravili knižní vydání tohoto záslužného materiálu. Langer, který se vrátil do vlasti se Svobodnou Evropou, se podobně jako většina lidí kolem této rozhlasové stanice, už nevrátil k původní činnosti a k původním přátelům. Pokud vím, žije v ústraní někde za Prahou. Ivan Doležal v branži zůstal - pracuje jako novinář, dělal Portýra v Ústí, uvádí trampské koncerty…. První dva díly seriálu přinášíme v úterý a ve středu.

Pětašedesátiny budou mít dva slavní muzikanti, ale každý jiný - slovenský klávesový génius Marian Varga (přinášíme ve čtvrtek 26.) a Wabi Daněk (rozhovor s ním připravil Honza Dobiáš na 30.)

František s Honzou Krůtou mají jít na bigbít, ale my nevíme na jaký, František určitě půjde i na tiskovku pozoruhodného festivalu United Islands, a něco nám napíše a nafotí. Míra Navara vzpomene na jihočeského muzikanta a trampa Mogula, Vokoun pokračuje v jeho záslužném kalendáriu, ke kterému povedené obrázky maluje Pavel Hanák. Také se možná dozvíte, jak vlastně vznikla trampská hymna Vlajka a řadu dalších zajímavostí.

Víte, že Tomio Okamura je vlastně Moravák ze Zlína? Možná rovnou Valach, musím se na to zeptat Bolka Polívky. Na druhé straně je možná Bolek vlastně Japonec, jen jsme si toho nevšimli. Naštěstí nás zatím nechce zachraňovat.

Mějte se krásně, my se taky máme krásně. Je to přece velmi jednoduché.


Foto týdne

Jste náš host číslo

9158444

Melanž

 • Antihybrid v Ratajích nad Sázavou

  Přijměte srdečné pozvání na unikátní výstavu karikaturistů z celého světa nazvanou Antihybrid, jejíž vernisáž se koná v sobotu, 7. října v galerii Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou.

  Vstup je zdarma, navíc každý účastník dostane na přípitek skleničku bílého. 

  Výstava s názvem Antihybrid je kolekcí nejrůznějších pohledů karikaturistů z ces názvem Antihybrid lého světa na současnost. Soutěž vyhlásila a realizovala prešovská agentura PRERAG s podporou zemí V4. Vůdčí osobností této celosvětové akce je pan Peter Rázus z Prešova se svým kolektivem. Obesláni byli autoří doslova od Nového Zélandu po Kanadu a Aljašku proti směru otáčení zeměkoule.

  Celý článek...  
 • Lahodný šípkový likér

  Chcete letos své blízké potěšit vskutku originálním a chutným dárkem? Tak běžte k šípku a trhněte si tam! Získáte tak jednu z nejdůležitějších ingrediencí pro výrobu této tekuté nádhery. Nejenže šípkový likér krásně vypadá a je opravdu výborný, ale pomáhá i uvnitř. Šípek posiluje imunitu a pomáhá předcházet nachlazení, je bohatým zdrojem vitaminu C, silného antioxidantu karotenu, lykopenu a dalších vitaminů.

  Na cca 1 litr lahodného šípkového likéru, budete potřebovat:

  - 250 g čerstvých šípků
  - 800ml pálenky (slivovice, meruňka, hruškovice, vodky)
  - 100-150 g třtinového cukru
  - 100 ml vody
  - 2x hřebíček,
  - 1 celá skořice,
  - 1 badyán
  - jemné filtrovací plátno

  Šípky očistěte od stopky a okvětí. Přepulte je, nemusíte je zbavovat semínek tak, jako se to dělá třeba při výrobě džemu. Vsypte je do velké zavařovačky. Zalijte pálenkou a přidejte koření. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě v temnu.

  Po 3 týdnech macerace směs přelijte přes plátýnko. Šípky vymačkejte a vyhoďte. Ponechte si čistý macerát.

  Mezitím si vyrobte sirup svařením cukru s vodou. Sirup přidejte k macerátu, ale až po jeho vychladnutí.

  Likér je hotový a díky alkoholu a cukru i dobře zakonzervovaný, pokud si ho necháte, vydrží roky a bude jen zrát k dokonalosti.

   
 • Nejsou ty ženy úžasné?

  Po 50 letech manželství jsem si jednou pozorně prohlédl svou manželku a řekl: ′′ Před 50 lety jsme měli malý byt, staré auto, spali jsme na gauči a koukali na starou černobílou televizi, ale každou noc jsem si lehl do jedné postele s krásnou 19 letou dívkou. Teď mám obrovský drahý dům, spoustu drahých aut, obrovskou postel v luxusní ložnici, širokoúhlou televizi, ale spím ve stejné posteli s 69 letou ženou. Začínám pomalu pochybovat o svém manželství.

   

  Moje žena je velmi chytrá žena. Neurazila se, ani nenadávala. Právě naopak. Navrhla mi, abych si našel 19 letou holku, a ona se pak už osobně postará o to, abych znovu žil v malém bytě, spal na proleželém gauči a sledoval černobílou televizi.

   

  No, nejsou ty ženy úžasné? Opravdu vědí, jak vyřešit všechny problémy svých manželů!"

  Robert De Niro

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz