Dnes má svátek František Zítra má svátek Eliška

Rudé náměstí v Moskvě, Leninovo mauzoleum. Uprostřed Naďa Urbánková, vpravo kapelník Country beatu Jiří Brabec

Posilvestrovský příspěvek k diskusi o vyrovnání s komunismem

Voko bere – už jedenadvacet let se táhne diskuse, jak jsme se (ne)vyrovnali s předešlým režimem a jeho důsledky. Naivně řešíme, kdo, kdy, kde, co , proti komu, proč – zatím co se mimo náš informační obzor odehrávají věci, které jsou současné a mnohem vážnější.

Denně čteme, kolik kterému kmotrovi, přes koho, když už to volá do nebe, odstoupí a prachy z tunelu stejně nevrátí. Dcerušky zahraničních bank nás holí jako nikde na světě, nikoho z odpovědných to nezajímá, „nahospodaří“, či „odkloní“ si jinou cestou pro sebe dost... V Kotěhůlkách se třikrát opakují volby, aby se nekupčilo s hlasy, neb je to nezákonné... Když kancléř koupí hlas od rudého lobbisty, který prodává, neb ví, že potencionální vítěz je orientován na východ, kdo to odskáče? Polda, kterej na to upozorní . Což dokonale ladí s celkovým chováním justice, která pojem spravedlnost zná snad jen z beletrie a produkuje rozsudky nezřídka zcela obrácené.A je to. Kdo hodí kamenem?

 

Traxleři s Hedou Hoškovou

Našel jsem ve svém archivu náhodné fotky, které nicméně dobře ilustrují, co s námi komunisti byli schopni dělat. Skupina bratří Traxlerů (Žáci), kus Country Beatu Jiřího Brabce s Naďou Urbánkovou a konečně i já sám, v té době krátkodobě působící v duetu se Standou Profantem z trampské osady Údolí raků (dnes podle mých informací právním zástupcem řádu Maltézských rytířů) se na těch snímcích vyskytujeme v situacích, které by v normálním režimu nikdy nenastaly... Hráli a zpívali jsme něco zcela jiného, než co by se k heslům a nápisům nad námi hodilo, leč kdybychom tu kulisu nepřijali, tak si ani neškrtneme. V našich hlavách i v myslích publika bylo jasno – měli jsme společného nepřítele a tu kulisu jsme brali jako krajinu, ve které – byť nedobrovolně – žijeme. Vliv na nás to nemělo – což o nás trampech platilo dvojnásob. Včera mi kolega vyprávěl, jak před pár dny jeho – za totáče „upostraněného“ novináře s nesocialistickým postojem - nedávno přesvědčoval bývalý značně aktivní člen komunistické strany, aby vstoupil do katolické církve. Kdo hodí kamenem?

Tak se nad těmi fotkami společně na Silvestra zasmějme – jak je v Čechách pod tlakem obvyklé – tak trochu i sami sobě...

Duo Navara a Profant

Foto: archiv Míry Navary

Foto týdne

Jste náš host číslo

9158466

Melanž

 • Antihybrid v Ratajích nad Sázavou

  Přijměte srdečné pozvání na unikátní výstavu karikaturistů z celého světa nazvanou Antihybrid, jejíž vernisáž se koná v sobotu, 7. října v galerii Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou.

  Vstup je zdarma, navíc každý účastník dostane na přípitek skleničku bílého. 

  Výstava s názvem Antihybrid je kolekcí nejrůznějších pohledů karikaturistů z ces názvem Antihybrid lého světa na současnost. Soutěž vyhlásila a realizovala prešovská agentura PRERAG s podporou zemí V4. Vůdčí osobností této celosvětové akce je pan Peter Rázus z Prešova se svým kolektivem. Obesláni byli autoří doslova od Nového Zélandu po Kanadu a Aljašku proti směru otáčení zeměkoule.

  Celý článek...  
 • Lahodný šípkový likér

  Chcete letos své blízké potěšit vskutku originálním a chutným dárkem? Tak běžte k šípku a trhněte si tam! Získáte tak jednu z nejdůležitějších ingrediencí pro výrobu této tekuté nádhery. Nejenže šípkový likér krásně vypadá a je opravdu výborný, ale pomáhá i uvnitř. Šípek posiluje imunitu a pomáhá předcházet nachlazení, je bohatým zdrojem vitaminu C, silného antioxidantu karotenu, lykopenu a dalších vitaminů.

  Na cca 1 litr lahodného šípkového likéru, budete potřebovat:

  - 250 g čerstvých šípků
  - 800ml pálenky (slivovice, meruňka, hruškovice, vodky)
  - 100-150 g třtinového cukru
  - 100 ml vody
  - 2x hřebíček,
  - 1 celá skořice,
  - 1 badyán
  - jemné filtrovací plátno

  Šípky očistěte od stopky a okvětí. Přepulte je, nemusíte je zbavovat semínek tak, jako se to dělá třeba při výrobě džemu. Vsypte je do velké zavařovačky. Zalijte pálenkou a přidejte koření. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě v temnu.

  Po 3 týdnech macerace směs přelijte přes plátýnko. Šípky vymačkejte a vyhoďte. Ponechte si čistý macerát.

  Mezitím si vyrobte sirup svařením cukru s vodou. Sirup přidejte k macerátu, ale až po jeho vychladnutí.

  Likér je hotový a díky alkoholu a cukru i dobře zakonzervovaný, pokud si ho necháte, vydrží roky a bude jen zrát k dokonalosti.

   
 • Nejsou ty ženy úžasné?

  Po 50 letech manželství jsem si jednou pozorně prohlédl svou manželku a řekl: ′′ Před 50 lety jsme měli malý byt, staré auto, spali jsme na gauči a koukali na starou černobílou televizi, ale každou noc jsem si lehl do jedné postele s krásnou 19 letou dívkou. Teď mám obrovský drahý dům, spoustu drahých aut, obrovskou postel v luxusní ložnici, širokoúhlou televizi, ale spím ve stejné posteli s 69 letou ženou. Začínám pomalu pochybovat o svém manželství.

   

  Moje žena je velmi chytrá žena. Neurazila se, ani nenadávala. Právě naopak. Navrhla mi, abych si našel 19 letou holku, a ona se pak už osobně postará o to, abych znovu žil v malém bytě, spal na proleželém gauči a sledoval černobílou televizi.

   

  No, nejsou ty ženy úžasné? Opravdu vědí, jak vyřešit všechny problémy svých manželů!"

  Robert De Niro

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz